Velké Meziříčí nechce skládkovat odpad z domácností

skládka - kaspar

Velké Meziříčí čeká v nejbližších letech zásadní rozhodnutí o změně likvidace vlastního odpadu z domácností.

Prvním krokem je vybudování překladiště odpadu. Na neformálním letním setkání se na tom shodli zastupitelé.

"Kapacita naší skládky je prakticky v závěrečné fázi," popsal jednu z příčin starosta Radovan Necid. Druhým důvodem změny je pak fakt, že stát chce skládkování prakticky vymýtit. To znamená, že zvýší poplatek za ukládání odpadu na skládky o stovky procent, ze současných 500 korun za tunu až na 1200 korun v roce 2014 a postupně na 2000 korun v roce 2025. "V praxi to znamená, že si skládkování domovního odpadu jednoduše nebude moci žádné město, či obec dovolit. Osobně to považuji za správné, protože ukládat odpadky do země je krátkozraké, dají se ekonomicky zhodnotit, " vysvětlil starosta Necid.

Velké Meziříčí proto chce využít kapacitu brněnské spalovny odpadů, zařízení, které přeměňuje domovní odpad na využitelné teplo a elektřinu. "Je to nejbližší spalovna a o odpad z velkomeziříčských domácností má zájem," řekl Radovan Necid. Pro město to znamená vybudování překladiště, tedy jednoduché haly se zpevněnou podlahou, odkud se bude svezený odpad odvážet do Brna. V úvahu po konzultacích s odborníky a krajským úřadem připadá vybudování takového překladiště na stávající skládce. "Čeká nás ovšem řada administrativních a majetkoprávních překážek, včetně dalšího přetěsnění skládky, protože ani poté, co budeme odpad odvážet do Brna, nezůstane naše skládka úplně nevyužitá. Je celá řada typů odpadu, které sem ještě ukládat budeme," uzavřel starosta.

Caught at shutdown