Co slibují noví krajští zastupitelé, že udělají pro lidi

kraj vysocina

Pěti nově zvoleným krajským zastupitelům z našeho regionu jsme položili tři otázky. Do uzávěrky poslali odpovědi tři – Radovan Necid (ODS), Josef Mach (KDU-ČSL) a Josef Komínek (ČSSD). František Bradáč (KDU-ČSL), bývalý starosta Velkého Meziříčí, se omluvil, že nestihl do požadovaného termínu odpovědi napsat, a od Tomáše Kučery (KDU-ČSL), místostarosty Velké Bíteše, nepřišla odpověď žádná.

Nabízíme vám tedy, co slibují ti zastupitelé, kteří odpovídali.

Otázky:

1. Co konkrétně hodláte podpořit, prosadit či udělat pro voliče z našeho regionu, kteří vám dali ve volbách svůj hlas?
  2. O čem si myslíte, že vedení kraje nepostupovalo správně, co by mohlo být lepší?
  3. Které vedení kraje za éru jeho působení považujete za přínosné a ekonomicky vládnoucí. A kdo naopak udělal podle vašeho názoru nejvíc chyb? Které (a jak) byste napravil, kdyby to bylo ve vašich silách?

Radovan Necid, starosta Velkého Meziříčí, ODS

1. Vyřešení objízdných tras D1 – kamionů, které kvůli mýtu ucpávají ulice obcí na silnici 602. Vyřešení nebezpečné křižovatky Vrchovecká–Poříčí ve Velkém Meziříčí. Oprava silnice z Velkého Meziříčí do Tasova. Dokončení 4. etapy obchvatu města a další užitečné věci, kterými se kraj bude v tomto období zabývat.
  2. Otázka je položená pozdě. Přesto za všechny další: protiústavní proplácení poplatků u lékaře, které stálo 64 milionů korun do doby, než je rozporovala i Evropská komise. Obecně máme každý povinnost řídit se zákony, i když s nimi nesouhlasíme. Mně se například také nelíbí mýto na dálnici D1, považuji je za skrytou daň, a přesto nenabádám nikoho, aby mýto neplatil, a neproplácím mu je z městské kasy.
  3. Zodpovědně a kvalitně svoji práci vykonával náměstek hejtmana pro finance (2000–2004) a posléze hejtman Vysočiny (2004–2008) Miloš Vystrčil. Chyby dělá každý. Za největší chybu však považuji přesun rozhodovacích procesů z rukou volených zástupců občanů do rukou anonymních úředníků.

Josef Mach, starosta Osové Bítýšky, KDU-ČSL

1. Krajský zastupitel pracuje primárně pro celý kraj, pro všechny obyvatele kraje. Hlasy, které odevzdali voliči KDU-ČSL po celém kraji, jsou pro mne výzvou i závazkem. Pokud jde o naši oblast, za kterou jsem dostal většinu preferenčních hlasů, tak se budu snažit o zlepšení dopravní situace; budu podporovat všechny změny, které zklidní dopravu v Osové Bítýšce a ve Velké Bíteši (obchvaty těchto sídel). Protože velká část občanů dojíždí za prací do Brna a také většina studentů dojíždí do škol do Tišnova a do Brna, tak znovu otevřít možnost rozšíření integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje až do naší oblasti. Konkrétně na železnici po Křižanov. A případně dle možností rozšířit integrovaný systém i na autobusovou dopravu.
  2. Před třemi roky dostala naše oblast možnost napojení na integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje s tím, že Kraj Vysočina se nebude muset na tomto projektu podílet finančně. Náš kraj tuto nabídku nevyužil.
  3. Z mého pohledu se žádné vedení kraje nedopustilo zásadních chyb, ale obdiv zaslouží první vedení kraje, které mělo velice těžkou roli, když nastavovalo pravidla pro chod kraje, která dobře fungují doposud.

Josef Komínek, místostarosta Velkého Meziříčí, ČSSD

1. Chci se zapojit do řešení dopravní infrastruktury, školství, sociálních služeb, kultury, s pomocí grantových programů a dotací Kraje Vysočina řešit volnočasové aktivity mládeže (skatepark a další).
  2. Myslím si, že nebylo dobře prezentováno slučování středních škol.
  3. Je těžké srovnávat tři volební období krajů. První vedení kraje začínalo. Těžko se dá hodnotit a posoudit jejich klady a zápory. Krajští zastupitelé dělali vše, co jim umožňovala legislativa. Druhé krajské zastupitelstvo navázalo na práci předchozího. Tato vláda se pokoušela zprivatizovat krajské nemocnice. Třetí krajské zastupitelstvo se muselo potýkat se začínající celosvětovou hospodářskou krizí, která se nevyhnula ani našemu státu. Finanční prostředky stát krajům krátil, a tím snižoval kvalitu např. ve zdravotnictví, sociálních službách a ve školství. Určitě jsou věci, které se nepovedly, ale na druhou stranu je spousta věcí, které se zdařily. Nelze objektivně porovnávat jednotlivé vlády, kraje neměly stejné finanční podmínky (např. sociální odbor vlády sociálních demokratů na kraji byl krácen o 100 milionů Kč). Daňové příjmy této vlády Kraje Vysočina klesly o 450 mil. Kč oproti vládám předešlým. Z mého hlediska byla nejlepší komunikativnost s poslední vládou Kraje Vysočina.

Připravila: Iva Horká, týdeník Velkomeziříčsko

Caught at shutdown