Cvičení orgánů krizového řízení a složek Integrovaného záchranného systému „ZÓNA 2013“

PA140024

Včera v časných ranních hodinách odstartovalo plánované cvičení složek Integrovaných systémů Kraje Vysočina, Jihomoravského kraje a Jaderné elektrárny Dukovany s názvem Zóna 2013. Hlavním tématem cvičení je prověření činnosti ústředních správních úřadů, správních úřadů Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina (včetně čtyř úřadů obcí s rozšířenou působností v bezprostřední blízkosti JE Dukovany, tedy i Velkého Meziříčí), složek integrovaného záchranného systému a dalších subjektů při řešení cvičné mimořádné události na jaderné elektrárně. Podobným cvičením prošla Vysočina v roce 2008.

Včera se na svém zasedání pod vedením Ing, Radovana Necida, starosty města, sešel celkem třikrát krizový štáb města Velkého Meziříčí a bude se scházet ještě dnes a zítra. Je tvořen, kromě pracovníků úřadu i dalšími členy, kteří zastupují hasiče, Policii ČR a další orgány. Kromě krizového štábu na radnici po celou dobu cvičení nepřetržitě pracuje stálá pracovní skupina a plní operativní úkoly cvičení. Našim cílem je

• procvičit rozhodovací a plánovací činnosti orgánů krizového řízení při plánování, přípravě a provedení neodkladných ochranných opatření po vzniku mimořádné události,
  • procvičit tok informací po horizontální i vertikální úrovni mezi orgány krizového řízení,
  • procvičit činnost krizového štábu podle zásad stanovených ve směrnici Ministerstva vnitra,
  • prověřit informační sytém Krizkom při koordinaci požadavků na věcné zdroje.

Cvičení probíhá od 07.00 hod 26. března 2013 do 12.00 hod 28. března 2013. Evakuace osob a další neodkladná ochranná opatření, stejně jako nezbytná opatření zdravotnická a veterinární, jsou na Vysočině cvičena tzv. štábním způsobem, dopad na běžný život spoluobčanů v zóně havarijního plánování je minimální. Ve dvacetikilometrové zóně havarijního plánování Jaderné elektrárny Dukovany žije na straně Kraje Vysočina v 78 obcích více než 30 500 obyvatel.

Josef Švec

Caught at shutdown