Radnice připravuje malý festival filmů o městě

jcZatím sedmnáct filmů o Velkém Meziříčí budou moci lidé vidět na minifestivalu, který na konec letošního a začátek příštího roku připravuje radnice.

Kromě veřejného promítání, kde nebudou chybět ani setkání s autory, bude celá kolekce dokumentů k vidění i na speciálním videokanálu na internetu.

"S nápadem přišel kolega radní Jiří Michlíček, který byl aktivním členem místního videokroužku a filmového klubu. V nejrůznějších archivech dnes existuje řada dokumentů nejrůznějších autorů, které v minulosti vznikly a mapují novodobou historii našeho města. Rozhodli jsme se je veřejně zpřístupnit, což mimo jiné znamená i některé z nich zčásti restaurovat a převést do současných, tedy digitálních formátů," říká starosta Radovan Necid.

Minifestival je dnes přípraven. "Plánujeme promítání v kině s tím, že bychom uspořádali tři promítací večery. Pokud se to podaří, chceme projekci spojit i s besedou s autory, pokud jsou dnes ještě mezi živými," plánuje radní Jiří Michlíček s tím, že první termín promítání bude ve čtvrtek 12.12.2013 v 18. hodin, další termíny ještě nejsou stanoveny, vše se prý odvine od technické části příprav, ale další večery promítaní historických filmů budou v lednu a únoru 2014. Souběžně s přípravami veřejného promítání vzniká i zvláštní městský kanál na YouTube, kde budou postupně nejenom tyto filmy ke shlédnutí.

Jaké dokumenty má dnes město v archivech zdigitalizovány?

• Stoletá voda, barevný filmový dokument o povodni ve VM v roce 1948, ozvučený, 25 minut
  • Historie motosportu ve Velkém Meziříčí, období let 1967 – 1975, 3 ks samostatných filmů, ozvučený + komentář, 55 minut
  • Oslava 1. máje v roce 1958, zatím němá kopie, restauruje se
  • Dar městu – slavnostní otevření nové budovy JKP, ozvučeno + komentář, 15 minut