Anna Janů: Pouze prací vykonávanou s láskou a ochotou můžeme překonat různé překážky
4. 3. 2013Paní Janů, je to přesně dvacet let, kdy vznikla Oblastní charita Žďár nad Sázavou. Zařízení, které máte na starosti – Charitní ošetřovatelská služba – je první službou žďárské Charity. Tehdy ještě fungovala ve spojení s pečovatelskou službou. Jaké byly začátky Vaší činnosti?
V září 1993 jsem zakládala Charitní ošetřovatelskou službu. Byla to služba tehdy zcela nová. Její fungování jsem poznala na stáži v Belgii. Viděla jsem, že je to služba pro pacienty velice přínosná a cítila jsem, že tento druh služby u nás chybí. Zavedení ošetřovatelské služby bylo velice náročné. Bylo třeba uzavřít smlouvy se zdravotními pojišťovnami, praktické lékaře seznámit s fungováním služby a získat je pro spolupráci. V neposlední řadě bylo třeba nabízet službu potřebným. Pečovatelskou službu jsem začala poskytovat až později, na základě potřeb pacientů.
V roce 2004 se služba rozdělila na ošetřovatelskou a pečovatelskou. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Ošetřovatelskou službu poskytují zdravotní sestry na základě ordinace lékařů a je zcela hrazena zdravotní pojišťovnou. Jedná se o poskytování odborných zdravotních výkonů (např. odběry krve, ošetřování ran, aplikace injekcí atd.). Pečovatelská služba je služba sociální, je poskytována na základě smlouvy poskytovatele služby s uživatelem. Jedná se především o poskytování úkonů péče o osobu a její domácnost (např. úklid, nákup atd.). Tato služba je částečně hrazena uživatelem.
Doba jde kupředu a s ní i technické možnosti. Vnímáte rozdíly mezi pracovními podmínkami dnes a v době před dvaceti lety?
Jistě. Byly jsme pouze dvě zdravotní sestry. První pacienty jsme ošetřovaly ve Žďáře nad Sázavou. Chodily jsme k nim pěšky nebo jezdily na kole. Po čase jsme začaly ošetřovat pacienty i v okolních obcích (Polnička, Vysoké, Hamry nad Sázavou, Bohdalov atd.), ke kterým jsme dojížděli autobusem (přemísťování nám zabralo hodně času). Až v roce 1996 jsme zakoupili první osobní automobil. Postupně, s přibývajícím počtem pracovníků, došlo k nákupu dalších motorových vozidel. Dostatečný počet spolehlivých automobilů je bezpodmínečně nutný pro pružnou a flexibilní práci zdravotních sester.
V době mých začátků jsem vedla veškerou agendu ručně. Dnes by naše práce bez počítače se speciálním programem a s využitím internetu nebyla efektivní ani možná. Začínala jsem s jedním telefonním přístrojem - pevnou linkou. Nyní má každá zdravotní sestra služební mobilní telefon, který umožňuje pružně koordinovat službu a operativně řešit náhlé změny, akutní stavy pacientů a nenadálé události v terénu.
Začátky jistě nebyly lehké. Změnilo se během těch dvaceti let i postavení zdravotních pojišťoven a lékařů vůči Vaší službě?
Samozřejmě nějakou dobu trvalo, než se vytvořila vzájemná důvěra a došlo k rozvinutí spolupráce. Dnes máme smlouvy uzavřeny se všemi zdravotními pojišťovnami působícími v našem regionu. Všechny pojišťovny každoročně upravují náš smluvní vztah dodatkem smlouvy. Vždy vyjednáme podmínky přijatelné pro obě strany. Musíme však sledovat změny a požadavky pojišťoven v průběhu roku a reagovat na ně.
S lékaři máme mnohaletou dobrou spolupráci. Je to díky spokojenosti pacientů a dobrým výsledkům naší práce. V současné době zaznamenáváme nárůst pacientů z nemocnic, kteří jsou po hospitalizaci.
Určitě jste službou velmi žádanou a potřebnou. Působíte skoro po celém okrese Žďár nad Sázavou, vyjma bystřického regionu. Kolik sester v současné době zabezpečuje péči a kolik pacientů v tuto chvíli evidujete?
Ano, naše středisko je ve Žďáře nad Sázavou. V Novém Městě na Moravě a ve Velkém Meziříčí máme pobočky. Na Bystřicku pečujeme pouze o pacienty, kteří potřebují hospicovou péči. Ostatní ošetřovatelskou službu tam zajišťuje soukromá agentura.
V současné době tým sestává z 11 sester, které ošetří průměrně 250 pacientů za měsíc.
Jste vedoucí nejen Charitní ošetřovatelské služby, ale i Domova pokojného života v Nížkově. Ten vznikl v roce 1999. Jaké služby toto zařízení poskytuje?
V současné době zde funguje pečovatelská služba Domova pokojného života Nížkov. Dle ordinace lékaře dojíždí za obyvateli Domova i zdravotní sestry Charitní ošetřovatelské služby. Potřeby uživatelů je třeba vnímat komplexně, proto nezapomínáme na zprostředkování duchovní péče a na sociální začleňování uživatelů služby formou návštěv žáků místní základní školy a dobrovolníků Charity.
Působíte i ve zdravotní složce Domácí hospicové péče. Vaše práce nemůže být jen každodenní nutnou činností, musí být Vaším posláním. Jak zvládáte tak velké nasazení?
Ano, práce je to náročná nejen po psychické stránce. Mám však kolem sebe kolektiv, který je ochoten nasadit veškeré úsilí ke splnění úkolů, které vyžaduje naše služba. Více než pouhá práce je to služba lidem. Naplňuje mne, když mohu někomu pomoci, zvláště když vidím výsledky své práce – služba je užitečná. Často si ani neuvědomuji, kolik tohoto úsilí musím vynaložit, abych někomu konkrétnímu mohla opravdu pomoci. Pouze prací vykonávanou s láskou a ochotou mohu překonat různé překážky.
Společně s Oblastní charitou Žďár nad Sázavou slavíte letos dvacáté výročí vzniku. Jak se do oslav zapojí zařízení, v jejichž čele stojíte?
Oblastní charita zahájila svoji činnost v roce 1993 a ošetřovatelská služba začala být poskytována jako první ze služeb již v září tohoto roku. V rámci oslav dvacetiletého výročí vidím možnost v propagaci služby, která má již svou tradici a je tedy pro veřejnost důvěryhodná. Máme také v plánu prožít alespoň pár hodin společného setkání našeho kolektivu, kdy zavzpomínáme a prožijeme spolu pěkné chvíle.
Jak vidíte budoucnost Vámi vedených služeb?
Za pokračování současného trendu ve zdravotnictví – úbytek lůžek a rušení některých oddělení v okresních nemocnicích, bude Charitní ošetřovatelská služba stále využívanou službou. Pacienti propouštění do domácího ošetřování potřebují odbornou zdravotní péči, se kterou si laik, s nejlepší vůli se o nemocného rodinného příslušníka postarat, neví rady.
V dnešní době, při nárůstu počtu seniorů, kdy rodina nemůže z důvodu svého zaměstnání věnovat svým potřebným rodičům celodenní péči, bude mít jistě budoucnost i pečovatelská služba, která péči rodinných příslušníků nahradí v době jejich nepřítomnosti.
Charitní ošetřovatelská služba má na veřejnosti dobré jméno, je pacienty a jejich rodinnými příslušníky žádaná. Naše služba umožňuje i dožití pacientů v domácím prostředí v kruhu rodiny.
Děkuji za rozhovor.
Lenka Šustrová
25.2.2013