Vznikla akční skupina města
Ve Velkém Meziříčí začala pracovat akční skupina ve složení vedení města, Policie České republiky a městská policie. Zástupci všech jmenovaných složek se hodlají scházet pravidelně jednou za měsíc, aby řešili aktuální bezpečnostní a pořádkové problémy ve městě. „Podle situace si budeme zvát i hosty, mohou to být třeba pracovníci z kriminálky,“ uvádí starosta Radovan Necid s tím, že zájem o účast při setkáních akční skupiny už projevili i hasiči a pracovníci záchranné služby.
Vedle těchto provozních otázek řešila akční skupina pochopitelně i trestnou činnost ve městě. Vedoucí zdejšího obvodního oddělení Policie ČR Jaroslav Navrátil předložil zprávu o bezpečnostní situaci za rok 2010 ze služebního obvodu Velké Meziříčí. Z ní vyplynulo, že trestná činnost v našem městě a okolí je vzhledem k počtu obyvatel, rozloze obvodu i počtu policistů ve srovnání s dalšími městy kraje jedna z nejvyšších. Souvisí to i s často diskutovaným umístěním Velkého Meziříčí v těsné blízkosti dálnice D 1. „To, že se tady děje trestná činnost v souvislosti s dálnicí, je jisté, ale nelze to přesně spočítat,“ informuje Jaroslav Navrátil s tím, že policisté u spousty trestných činů spáchaných nezjištěným pachatelem nejsou schopni zjistit, zda zrovna v tomto případě někdo sjel z D 1 a zase po ní odjel zpátky. Co je takovou novou trestnou činností, která se rozmáhá v poslední době, to jsou krádeže solárních panelů. Je zřejmé, že je to v souvislosti s boomem solárních elektráren, který se nevyhnul ani Vysočině a našemu městu. Pachatelé majitelům působí značnou škodu, která se při krádeži například dvanácti kusů panelů šplhá už ke sto padesáti tisícům korun.
Nejde však jen o takto závažnou trestnou činnost. Problémem je i pořádek ve městě. Znečištěným veřejným prostranstvím psími výkaly se zabývala už i městská rada na základě stížností mnoha spoluobčanů. Na základě toho probíhají zvýšené kontroly ze strany městské policie, která se zaměřila víc na sídliště s bytovými domy, kde je problém větší. Ale za poslední týdny neshledala žádné nedostatky. To znamená, že nechytila nikoho při činu. Problém však tkví v tom, že každý majitel po svém čtyřnohém miláčkovi exkrementy uklidí, když hlídku městské policie spatří. Ale pokud strážníci zrovna poblíž nejsou, mnozí se s úklidem neobtěžují. „Když někoho uvidíme, může dostat blokovou pokutu hned na místě do 1000 korun za znečištění veřejného prostranství,“ vysvětluje Petr Dvořák, vedoucí městských strážníků. Ve správním řízení je pak částka za stejný přestupek dvojnásobná.
Pravidelně také probíhají ze strany státní i městské policie kontroly zdejších diskoték, barů, nonstopů a restaurací.
Martina Strnadová/Velkomeziříčsko
Zleva Jaroslav Navrátil, vedoucí velkomeziříčského obvodního oddělení Policie ČR, jeho zástupce Roman Tomšík a vedoucí městské policie Petr Dvořák.
Foto: Martina Strnadová/Velkomeziříčsko