Pomníky ve městě
V souvislosti s válečnými událostmi bylo v minulosti postaveno několik pomníků. První světovou válku na památku padlých 144 občanů města připomíná pomník postavený v roce 1933 dle návrhu prof. Václava Bařtipána. Ostatní pomníky připomínají události druhé světové války. Největší se nachází na novém hřbitově. Jedná se o sousoší architektky Ireny Sedlecké slavnostně odhalené 7.5.1960 umístěné u společného hrobu obětí velkomeziříčské tragédie, kam byli dne 13.5.1945 uloženi popravení z 7.5.1945 a oběti bombardování z 9.5.1945. Na místech poprav v Nesměřském a Balinském údolí byly 5.5.1946 odhaleny pomníky akad. sochaře Jiřího Marka.
V místě popravy odbojáře Jindry Nováčka byl v den 20. výročí 7.5.1965 odhalen pomník akad. sochaře Josefa Klimeše. Kromě válečných pomníků se největší pomník nachází u dálnice D1, slavnostně byl odhalen 28.10.1988 jako připomínka bezejmenných žen, které podporovaly partyzány. Podle původního návrhu měla mít socha ženy v náručí dítě, proto se jí říká Matka Vysočiny. Autorem je akademický sochař Jan Habarta. Dále se v Čechových sadech nachází Kučerův pomník postavený koncem 19 století u příležitosti založení parku, původně umístěný o několik metrů dále pod Obšilovou zatáčkou na ulici Třebíčská.
Pomník obětem první světové války u křižovatky ulic Sokolovská a Lipnice.
Pomník obětem velkomeziříčské tragédie na novém hřbitově
Pomník u místa poprav odbojářů v Nesměřském údolí.
Pomník u místa poprav odbojářů v Balinském údolí.
Pomník padlých na Náměstí.
Pomník věnovaný Leopoldu Kučerovi, zakladateli Okrašlovacího spolku, umístěný v Čechových sadech.
Památník Matka Vysočiny, u dálnice D1, byl postaven jako připomínka bezejmenných žen, které podporovaly svou činností partyzány.